Čo s tým

Autor: Martina Vrzalová | 28.6.2013 o 17:53 | (upravené 28.6.2013 o 18:17) Karma článku: 8,08 | Prečítané:  456x

Pýtajú sa všetci v blogoch, rozhovoroch a diskusiách, či, ako, a kedy sa Slovensko ‘’uzdraví’’. Či sa niekedy zbavíme korupcie, či príde nová generácia, ktorá to dá všetko do poriadku, či príde viacero generácii a postupne to dajú do poriadku...

Nepríde.

Nepríde pokiaľ sa nezmení prístup k týmto novým generáciam. Pokiaľ im nezačneme hovoriť, alebo pokiaľ nám nezačnete hovoriť, ako to vlastne všetko je a bolo.

Vyšla kniha Gorila. To ešte vieme všetci. Niektorí vieme aj, že ju najprv nemohli vydať. Niektorí tušíme o čom je. O korupcii. O korupcii na Slovensku. Hej, o tom sme už počuli …

 

A niektorí sme ju aj čítali.

 

No prečo sme ju nečítali všetci? Prečo nemôže byť práve táto kniha povinným čítaním na stredných školách? Potom by sme možno niektorí začali to povinné čítanie aj čítať. A možno by sme z neho aj niečo mali.

A možno ste sa práve pousmiali. Možno Vám to prišlo... neviem... také neslovenské spraviť v školách niečo užitočné, čo môže mať aj iný účel, ako získanie jednotky z písomky.

No odmyslime si, ako to u nás chodí a predstavme si, že by nám na občianskej náuke nehovorili len ako by veci v politike mali fungovať, ale aj ako fungujú... Že by nám na vysvetlenie súdneho systému namiesto diktovania poznámok pustili film Nemoc tretej moci.


Mohlo by to primiešať veľa subjektivity do hodín v tak citlivej téme akou je politika.

A na učiteľov by mohlo byť vyhlásené trestné stíhanie. Lebo to oni radi na tých, čo ukazujú pravdu.

 

Áno, mohlo. Ale ani nemuselo.

Uplne by stačilo predostrieť veci, čo sa diali v minulosti, za čias socializmu, Mečiara a tak. Čiste faktograficky, len toto sa stalo a bodka. Nech si z toho robíme závery aké chceme. Alebo nech si o tom podiskutujeme. No hlavne nám o tom povedzte. Lebo ak nepoviete, tak vieme len, že bol nejaký Mečiar, a že bol zlý a možno ešte niečo málo k tomu. Ale to nestačí. A o najmladšej histórii sa, z mne neznámeho dôvodu, na hodinách dejepisu vôbec nehovorí. Posledné čo si pamätám ja bola 2. svetová. Potom sa už asi nič podstatné neudialo.

 

Často si googlim alebo sa pýtam na rôzne mená, o ktorých sa hovorí, no ja o nich veľa neviem. Často aj nájdem, čo hľadám. No hľadá málo ľudí.

Málo ľudí z tej generácie, na ktorú sa pýtate, či naše Slovensko raz vytrhne z biedy.

Takú generáciu si však treba vychovať. Taká generácia musí vedieť ako to u nás naozaj chodí a ako to chodí inde, a že tam inde sa to občas dá aj lepšie. Pokiaľ uvidia len to, že u nás to až tak veľmi nefunguje a že väčšina ľudí to akceptuje a tí čo to neakceptujú aj tak nič nezmôžu, tak nespravia ani oni nič. Veď ani presne nevedia proti čomu by mali niečo robiť. Tak čo by sa snažili.

Lebo k tomu mám pocit, že sme vedení. K akceptovaniu všetkého tak, ako nám to niekto predpísal. K učeniu sa vecí tak, ako sú v socialistických (alebo aj v novovydaných ale o to horších) učebniciach, nie tak ako sú naozaj. K učeniu sa vecí tak, ako sú v školských sylaboch, nie tak, ako dávajú zmysel.

Za takýchto podmienok nevidím zmysel v špekulovaní o tom, či mladá generácia príde s riešením. Či sa jej podarí zbúrať tú hrubočiznú ochrannú stenu ktorú okolo seba vláda postavila. Stenu tvorenú políciou, skupinami, súdmi a všetkými, čo majú moc. Aby ochraňovala tých, ktorí im tú moc umožňujú využiť, ktorí prijmú také zákony, aby to všetko pekne klaplo, a aby ostali oni nedotknuteľní a stena nezbúrateľná.

Najprv musia vedieť, čo vlastne majú búrať...

Páči sa mi Nicolsonov projekt Pod Povrchom, ktorý začína prinášať tému korupcie do stredných škôl. Vidím to ako veľký pokrok. No zišli by sa mu nejakí spriaznenci.

Tak začnite mladým viac dôverovať. Zverte im informácie. Dajte im do rúk nejakú tú zodpovednosť, podnety a priestor na premýšľanie. A oni to dokážu. Oni na niečo prídu. Len im to treba umožniť.


Takéto myšlienky mi prúdili hlavou, keď som čítala spomínané diela, blogy a články... Keby to čítali všetci, možno by videli viac, možno by volili lepších, možno by boli uvedomelejší, možno …

No a potom príde ďalší článok
či dva o tom ako dopadnú tí, čo sa snažia ukázať pravdu a presadiť spravodlivosť, a zrazu mi každý nápad na zlepšenie tak do hĺbky poškodenej spoločnosti, príde drobný a bezvládny.


 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?